Jak vybrat housle?

Na výběru správného nástroje pro vaše dítko není nic složitého, přesto je dobré na začátku věnovat pozornost několika informacím. V tomto článku se tedy zaměříme na to, jak vybrat správné housle. Začněme tím, že si něco řekneme o houslích a jejich typech.

Historie houslí je velice dlouhá a jejich vývoj byl velice barvitý. Vyvíjely se tvary houslí, konstrukční náležitosti i počty strun. V současnosti používáme housle, které jsou v drtivé většině čtyřstrunné. Ladění strun je (od nejtlustší) g d1 a1 e2.

Housle se skládají z trupu, z krku a hlavy. Trup se skládá z přední desky, zadní desky a z lubů. Ve spodní části se pak nachází podbradek a struník s dolaďovači, ve kterých jsou uchyceny struny. Ty jsou pak vedeny přes kobylku. Ta musí být na každé housle přesně upravená. Na jejím seřízení velice záleží. Další důležitá část se nachází uvnitř trupu. Jedná se o “kolíček”, který se nazývá duše. Její pozice je opět velice důležitá pro správné fungování houslí jako celku. Následuje krk s hmatníkem, který je zakončený nultým pražcem. Přes něj vedou struny až k ladícím kolíkům, které jsou součástí hlavy houslí. Ty slouží hlavně pro “větší změny” v ladění. Pro jemnější dolaďování je lepší využít dolaďovačů ve struníku.

Jednotlivé velikosti houslí bohužel nejsou standardizované, takže není možné velikost houslí vždy určit na 100%. Ale je možné výběr co nejvíce zpřesnit a ve většině případů pak správně velikost houslí určit. Používáme tyto velikosti houslí

 

Správnou velikost houslí pak můžeme určit podle věku dítěte

Velikost

Věk

4/4

12+

3/4

10 - 12

1/2

8 - 10

1/4

6 - 8

1/8

4 - 6

1/16

3 - 5

 

nebo podle vzdálenosti od krku po zápěstí levé ruky.

Velikost

Délka paže

4/4

± 59 cm

3/4

± 54 cm

1/2

± 51 cm

1/4

± 48 cm

1/8

± 43 cm

1/16

± 37 cm

 

Při nákupu houslí je (jako i u ostatních nástrojů) nutné myslet i na příslušenství. U houslí se jedná o